Polonez Cup Race

Polonez Cup Race 2017 to pełnomorska prestiżowa impreza żeglarska w rejonie Bałtyku. Skupia najlepszych żeglarzy samotników i załogi dwuosobowe z Polski i zagranicy. Od 2015 roku impreza towarzy Festiwalowi Sztucznych Ogni Pyromagic. 

Polonez Cup Race 2017

Odliczanie do sierpniowych Mistrzostw Polski żeglarzy Samotników i Załóg Dwuosobowych ORC Baltic Polonez Cup Race 2017 trwa. Zgłoszenia do wyścigu długiego potrwają do końca lipca, zgłoszenia do wyścigów krótkich i średnich organizatorzy będą przyjmować do dnia startu. Uczestnicy mogą dokonać wyboru wyścigów w których wezmą udział.

To najtrudniejsza impreza w Polsce i w rejonie Bałtyku skierowana dla żeglarzy samotników i załóg dwuosobowych (pięć wyścigów na trzech różnych dystansach pozwoli przetestować umiejętności poszczególnych żeglarzy w różnych warunkach). Na początku lipca zostaną opublikowane wstępne listy startowe. Przed organizatorami czas intensywnych przygotowań, które zakończą się wraz ze startem imprezy. Wszystko po to, byśmy mogli po raz ósmy od czasu reaktywacji imprezy kolejny poczuć w Szczecinie i Świnoujściu niezwykłą, żeglarską atmosferę.

Tegoroczne Baltic Polonez Cup Race rozpoczynamy w Szczecinie 10 sierpnia podczas kolejnego Festiwalu Pyromagic 2017. 12 sierpnia odbędą się na Wałach Chrobrego z komentarzem na żywo dwa wyścigi krótkie zaliczane do MP Samotników i Załóg Dwuosobowych  ORC, zapraszamy do udziału i kibicowania. 14 sierpnia odbędą się wyścigi średnie „Świnoujście Cup” w Świnoujściu na Zatoce Pomorskiej, a dzień później start do kulowego wyścigu długiego o Puchar Poloneza. Zakończenie planowane jest na 18 sierpnia w Świnoujściu.

Regaty zostaną zorganizowane we współpracy z Komisją Żeglarstwa Morskiego PZŻ, zgodnie z przepisami PRŻ, ISAF, ORC i będą posiadać licencję na organizację regat PZŻ.

Żeglarze będą rywalizować w pięciu ambitnych wyścigach na trzech dystansach, wyniki wszystkich wyścigów będą wliczane do punktacji MP, wyścig długi będzie kultowym wyścigiem o Puchar Poloneza (osobno nagradzany).

Kalendarium:

 • 1973 - Wyścig dwóch słynnych kapitanów K. Jaworskiego i J. Siudego
 • 1982 - Regaty Samotników się nie odbyły, w zamian zorganizowano wyścig załóg dwuosobowych na innej trasie)
 • 1983 - Ostatnia edycja regat samotników przed reaktywacją
 • 1984 - Ostatnia edycja regat dwuosobowych
 • 2010r - Reaktywacja imprezy - Baltic Polonez Cup staje się pierwszą w Polsce i w rejonie Bałtyku imprezą morską korzystająca z Trackingu jachtów zwiększającego bezpieczeństwo, atrakcyjność i medialność imprezy
 • 2010 - Organizator wprowadza dodatkową klasyfikację sterników: rankingi grupowe i generalne sumujące wyścigi z wszystkich lat w poszczególnych grupach i w ujęciu generalnym
 • 2012 - Trasę pełnomorską pokonuje pierwszy w historii jacht Balastowo mieczowy Sputnik II z Mateuszem Stodulskim
 • 2013 - Organizator wprowadza grupy dwuosobowe - Baltic Polonez Cup zostaje pierwszą imprezą pelnomorską w Polsce organizowaną dla załóg dwuosobowych
 • 2013 - Pierwszy raz w polskiej imprezie wystartował wyścigowy jacht klasy IMOCA 60 - „Energa" Zbigniewa Gutkowskiego, który ustanowił rekord trasy Solo (14h:43m:00s)
 • 2013 - Rekord trasy dla jachtów jednokadłubowych (grupa Cruiser jachtów turystycznych) ustanawia Kuba Strzyczkowski, który na jachcie Delphia Trójka przepłynął trasę w (28h:22m:25s)
 • 2013 - Rekord trasy dla jachtów wielokadłubowych posiada Joanna Pajkowska na Katamaranie Cabrio 2 - (26h:35m:45s)
 • 2015 - Powrót do organizacji Prestartu w Szczecinie (impreza towarzysząca Festiwalowi Pyromagic)
 • 2015 - Tradycyjną trasę pełnomorską, pokonuje z powodzeniem najmłodszy skipper samotnik w historii: Aleksander Wertman (18 l)
 • 2015 - W regatach bierze największa w całej historii ilość jachtów - 86
 • 2015 - Dochodzi do pierwszego w historii tragicznego wypadku podczas regat - za burtę wypada i tonie żeglujący samotnie Tomasz Turski
 • 2016 - Baltic Polonez Cup Race otrzymuje nominację od PZŻ do organizacji I Morskich Mistrzostw Polski Żeglarzy Samotników i Załóg Dwuosobowych ORC (organizacja 5 wyścigów z licencją PZŻ, zgodnie z przepisami ISAF, ORC, RRS, OSR)
 • 2016 - Sławomir Turniak zostaje skipperem rekordzistą w całej historii regat, samotnie ukończył 7 edycji Baltic Polonez Cup Race (wszystkie po reaktywacji)
 • 2016 - Po raz pierwszy startuje duet Pań - Dorota Dajkowska i Małgorzata Podwysocka na jachcie Lobuś
 • 2017 - Ponownie organizatorzy otrzymują nominację PZŻ, tym razem do organizacji II Mistrzostw Polski Żeglarzy Samotników i Załóg Dwuosobowych ORC (organizacja 5 wyścigów z licencją PZŻ, zgodnie z przepisami ISAF, ORC, RRS, OSR)
 • 2017 - w weekend majowy po raz pierwszy odbył się Mini Polonez Cup Race (Integracyjno - szkoleniowe dwa wyścigi na trasach: Szczecin - Świnoujście i Świnoujście - Szczecin)

Baltic Polonez Cup Race 2017 wspierają:

Szczecińska Agencja Artystyczna, Miasto Szczecin, Miasto Świnoujście, Żaglownia Narwal, Telewizja Świnoujście, Telewizja Pomerania, Magazyn Wiatr, Szkwał, Komenda Policji w Świnoujściu, 8 Flotylla Obrony Wybrzeża, OSA K.Sawczuk i J.Orlikowski, Kadruk, Grawer Piotr Nycz, CSL, Stara Rzeźnia, North East Marina, Marina OSIR Świnoujście, Infoludek.pl, Sailing.org, zeglarski.info, Wydawnictwo Nautica i inni

Zobacz więcej

Przejdź na stronę wydarzenia
Pyromagic 2016. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja SO FINE